I po mnoha letech používání mindmappingu žasnu nad jeho možnostmi. Novou krajinu, kterou jsem začala častěji využívat, je zaznamenávání si duševních procesů. Začala jsem si také tvořit terapeutický deník v podobě myšlenkových map. A mám za to, že by to mohla být zajímavá inspirace pro vás.
Vyhodnotila jsem, že by mi dávalo smysl psychoterapii, na kterou docházím, doplnit o terapeutický deník. Jenže mne ty deníky nikdy nefungovaly. Vždy jsem měla pocit, že jakmile začnu psát celé věty, souvětí a odstavce jako kdybych si vystavěla ohrádku. Lineární text mne limituje, nikdy se mi nepodaří se vyjádřit do slov tak, aby to skutečně vystihovalo mé prožívání. Tak jsem hledala cesty, jak by se to dalo udělat jinak.
Hlas! Že bych si zaznamenávala prožívání na diktafon? Né, to není ono.
Natáčet si tanec? Též ne. Pro záznam, do kterého se potřebuji vrátit, je to těžko uchopitelné, příliš mnohoznačné.
Malování! Já tak ráda tvořím rukama. Příliš abstraktní, na to abych se k tomu vrátila po čase. Potřebuji ještě něco jiného. Ale jsem už blízko.
Myslmapy? Myslmapy!
Když vyndám z hlavy myšlenky před sebe na papír, přichází lehkost, úleva a někde v hloubce mne se třepotá radost. A mám potušení, že to tak má spousta z vás také.
Sdílím tu s vámi námět, jak využít myšlenkové mapy jako záznam psychoterapie. Vezměte si ho celý nebo jen kousky. V čem mi přijde tato oblast báječná je, že si ji každý z vás může vyzkoušet. Je to oblast, kterou můžete využít pro trénink myšlenkového mapování. A to je právě to báječné. Každý jsme krásnojiný, a tak dává rozum, že myšlenková mapa třeba z farmakologie neosloví každého. Myšlenková mapa, která vám pomůže vytáhnout prožívání z hlavy na papír, je možnost, nad kterou se nás potká více.
Střed mapy udržuji stejný. Do středu papíru jsem si napsala DUŠE TERAPIE. Ze středu vedu 3 hlavní větve.
První hlavní větev VSTUPUJI rozvíjím myšlenkami, se kterými vstupuji na psychoterapeutické sezení. Mám zde změny a zkušenosti z období od posledního sezení. A také, co bych potřebovala od nadcházejícího sezení.
Druhou větev PRŮBĚH si vyplňuji po sezení, zaznamenávám si, co jsme probírali, co bylo předmětem sezení.
Poslední větví ZÁVĚREM si shrnuji setkání s psychoterapeutem, píšu si úkoly, které jsem si zadala nebo mi byly terapeutem doporučeny.
Před dalším setkáním se podívám na minulou mapu, především na poslední větev ZÁVĚREM a závěry z minulé myšlenkové mapy použiji pro zmapování si vstupů pro další setkání v nové myšlenkové mapě.
Není třeba luštit obsah mé myšlenkové mapy, je to můj vlastní záznam a je tedy intimní. Zároveň je autentický. Vy si tak můžete všimnout, jak u mne vypadá myšlenková mapa v praxi. Tuhle jsem načárala propiskou v krátkosti z toho, co jsem měla po ruce. Není potřeba se vykreslovat, důležité je, aby vám to přineslo užitek.
Ať je vám myslmapování radostí!
Máte otázky, chcete něco z oblasti myslmapování konzultovat? Chcete se mnou sdílet svou tvorbu? Napište mi na email nebo na nedávno narozený instagram @myslmapy.